تبلیغات
 تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش - اعتقادات غلط در مورد ورزش

اعتقادات غلط در مورد ورزش

هیچ كس برای ورزش كردن وقت ندارد. همه سعی می كنند تا می توانند كارهای مختلف را پشت سرهم انجام دهند یا حتی در یك زمان چند كار را با هم انجام دهند.

در این مقاله قصد داریم اعتقادات اشتباهی را كه باعث می شود مردم ورزش نكنند و نتوانند اندام متناسب مورد علاقه ی خود را داشته باشند برای شما عنوان كنیم:

عقاید اشتباه زیادی در این زمینه دور و بر ما را گرفته است كه باعث می شود نتوانیم حقیقت را ببینیم. چند مورد از آن را در این جا مطرح می كنیم:

1) وقت كافی برای ورزش نداریم

هیچ كس برای ورزش كردن وقت ندارد اما اگر خوب فكر كنید، می بینید كه ورزش، خود باعث افزایش زمان می شود، چون طول عمر را بیشتر می كند. اگر هر روز فقط 30 دقیقه  از وقت خو را برای ورزش اختصاص دهید، می توانید در سال های طلایی زندگی خود پر از انرژی به همه ی كارهای خود برسید.

هیچ وقت با كمبود توان و انرژی روبه رو نخواهید شد، و قادر خواهید بود از بروز بیماری هایی كه با بالا رفتن سن ایجاد می شود نیز جلوگیری كنید. ورزش و رژیم غذایی دو اصل مهم در دوران جوانی است. در همان 30 دقیقه ای كه پیشنهاد شد، می توانید مواد شیمیایی مفید بدن را ایجاد كنید و پر انرژی و شاداب بمانید.

2) من چاقم، چون از بچگی متابولیسم بدنم پایین بوده است

تحقیقات نشان داده است كه اكثرانسان ها متابولیسمی متوسط دارند اما بیشتر چون می بینند كه خیلی راحت چاق می شوند،  تصور می كنند كه بدنشان متابولیسم خوبی ندارد حقیقت این است كه اگر درست غذا بخورند و ورزش كنند، متوجه تغییراتی فوق العاده می شوند.البته افراد چاقی هستند كه متابولیسم بدنشان پایین تر از حد متوسط است و به آسانی چاق می شوند اما راه های زیادی برای كمك به این دسته از افراد وجود دارد؛ البته این افراد نباید توقع داشته باشند كه هیكل مانكنی پیدا می كنند اما می توانند حداقل هیكلی متوسط داشته باشند.

3)  اگر ورزش كنم، هیكلم مثل بدن سازی ها می شود

می دانم كه ممكن است دوست نداشته باشید هیكل  شما مثل هیكل ورزشكاران بدن ساز به نظر برسد، اما بدون شك دلتان هم نمی خواهد هیكل تان مانند برخی افراد گنده و چاق باشد. اگر من راه هایی را به شما معرفی كنم كه از طریق آن بدن سازان حرفه ای چربی بدنشان را به پایین ترین حد می رسانند، متابولیسم بدنشان را افزایش می دهند و به بدن هایشان شكل و فرم می دهند چه؟

به علاوه، عضله، بسیار متراكم تر از چربی است و فضای كمتری می گیرد. در واقع، میزان مساوی ماهیچه، نصف فضای چربی را می گیرد. به هیچ وجه تصور نكنید كه ماهیچه آوردن، هیکل شما را بی ریخت می كند، برعكس به هیكل تان فرم می دهد و آن را زیباتر می سازد.

4) چون درست غذا می خورم، لازم نیست ورزش كنم

این حرف اصلاً درست نیست؛ تغذیه ی مناسب و ورزش باید با هم همراه باشد تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود، فكر نكنید اگر كم غذا بخورید، خوش هیكل می مانید، باید بدانید كه اگر كالری لازم برای بدن به آن نرسد، بدن به دو چیز پناه می برد: یكی ماهیچه ها و یكی خوش چربی ها. متأسفانه، برای بدن آسان تر است كه سراغ ماهیچه  ها برود و آن ها را از بین ببرد به همین خاطر است كه اكثر رژیم های غذایی مدت زمانی طولانی به طول می انجامد. چون مردم میزان كالری مصرف خود را به پایین تر از حد معمول می رسانند، بدن نیز برای جبران به ماهیچه ها پناه می برد و متابولیسم بدن به این طریق كاهش می یابد. به همین خاطر معمولاً رژیم گرفتن كاری بسیار دشوار است.

5) چند وقت ورزش می كنم، بعد دست از آن می كشم

حتی اگر از ابتدا به خود عادت نداده باشید كه همراه با رژیم غذایی مناسب ورزش هم بكنید نگران نباشید، هر وقت بخواهید می توانید شروع كنید و بدن خود را عادت بدهید. همه ی ما در طول روز كارهایی را انجام می دهیم كه برای ما به شكل عادت درآمده است: دوش گرفتن، صبحانه خوردن، سركار رفتن و .... چرا نباید ورزش را نیز جزئی از این عادت ها درآوریم؟ چرا نباید زمانی را هر چند اندك به ورزش كردن اختصاص دهیم و این كار را پیوسته و هر روز انجام دهیم و به هیچ وجه پشت گوش نیندازیم؟

با این كار خیلی زود تغییرات شگرفی را هم از لحاظ فیزیكی و هم روحی در خود مشاهده خواهید كرد و بعد با خود می گویید كه واقعاً ارزشش را داشته است. مطمئن باشید این هم خیلی زود، مثل غذا خوردن، جزو عادت هایتان درمی آید.

مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش
طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: اعتقادات غلط در مورد ورزش، مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: شنبه 6 تیر 1394 | نویسنده: | نظرات

.: