تبلیغات
 تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش - آموزش و پرورش ژاپن

آموزش و پرورش ژاپن

آموزش و تحصیل در ژاپن تا نه سال اجباری است و 97 درصد دانش‌آموزانی كه آموزش اجباری را به پایان می‌رسانند، وارد دوره‌ی دبیرستان می‌شوند.

برنامه درسی ریاضیات در ژاپن نمونه‌ی یك برنامه ی درسی قوی، منسجم، جامع ومؤثر است.

از سال 1994 تا 2003 دانش‌آموزان دبیرستانی می‌بایست هشتاد واحد درسی ریاضیات را در ظرف سه سال می‌گذرانیدند و بسیاری از دبیرستان‌ها نیز دانش‌آموزان خود را وادار به گذراندن پنج واحد بیشتر نیز می‌كردند. اما از سال2003 كه برنامه‌های اصلاحی به اجرا درآمد، تعداد واحدهای ریاضیات به هفتاد و سه واحد كاهش یافت.

برنامه ی درسی: استانداردهای ملی آموزش و برنامه ی درسی از سوی وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری ژاپن ابلاغ می‌شود. برنامه ی درسی شامل: زبان ژاپنی، ریاضیات، جغرافیا، تاریخ، علوم، تعلیمات اخلاقی، هنر، تربیت بدنی، بهداشت، اقتصاد خانه، زبان خارجی، علوم اجتماعی و مطالعات ادغامی است.

برنامه‌ی درسی حدود ده سال یك بار بازنگری می‌شود. مدارس خصوصی همان برنامه آموزشی مدارس دولتی را دارند.

برنامه ی آموزش اجباری شامل شش سال دوره‌ی ابتدایی و سه سا دوره‌ی اول متوسطه است.

اكثریت دانش‌آموزان پس از تعلیمات اجباری در دوره‌ی بالاتر كه همان متوسطه‌ی دوره‌ی دوم است، به تحصیل ادامه می‌دهند.

دوره‌ی دوم متوسطه نیز از سه گرایش عمومی، فنی و حرفه‌ای و ادغامی تشكیل شده است. در دوره‌ی عمومی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه آماده می‌شوند.

آزمون‌ها: در دوره‌ی ابتدایی امتحان رسمی وجود ندارد و ارتقا به پایه‌های بالاتر به طور خودكار صورت می‌گیرد. 

 اما فرمانداری‌ها یا حكومت‌های محلی ممكن است در پایان دوره‌ی اجباری، برای تعیین سطح دانش و آموخته‌ها از دانش‌آموزان امتحان بگیرند. دانش‌آموزان ژاپنی برای ورود به دوره‌ی پس از آموزش اجباری (دبیرستان) باید در امتحان ورودی شركت كنند كه معمولاً این رقابت برای ورود به دوره‌ی دوم دبیرستان، دشوار است.

دانشگاه‌ها و كالج‌ها نیز هر یك ضوابط و استانداردهای خاص خود را برای پذیرش دانشجو اعمال می‌كنند كه به طور معمول شامل نتایج امتحان سراسری، كارنامه‌های دوره‌ی دوم متوسطه، نوشته‌ها و تحقیقات دانش‌آموزان و نیز مصاحبه با آن هاست.

در ژاپن ، روزهای كاری مدارس بیش از دویست روز است، بسیاری از دانش‌آموزان بعدازظهرها نیز به كلاس تقویتی ریاضی، زبان ژاپنی، نگارش، علوم و انگلیسی می‌روند.
طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: دوشنبه 20 مهر 1394 | نویسنده: | نظرات

.: