تبلیغات
 تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش - مقطع ابتدایی در مدارس ژاپن

مقطع ابتدایی در مدارس ژاپن

بنیان سیستم آموزش در ژاپن بر اساس مقطع ابتدایی شش سال، مقطع راهنمایی سه سال، مقطع متوسطه سه سال و دانشگاه چهار سال است. تحصیل فقط تا پایان مقطع راهنمایی اجباری است و 98 درصد دانش آموزان به دبیرستان می روند. ضمنا دانش آموزان به منظور ورود به مقطع متوسطه و دانشگاه آزمون هایی را می دهند. اخیرا بعضی از مدارس راهنمایی و دبیرستان به هم ملحق شدند و یک دوره 6 ساله را به وجود آوردند.

بچه ها چه چیزی یاد می گیرند؟

بچه های ژاپنی در ماه آوریل (فروردین) بعد از اینکه شش سالشان را تمام کردند به کلاس اول می روند. در هر کلاس مقطع ابتدایی بین 30 تا 40 دانش آموز وجود دارد.

موضوع هایی که آنها مطالعه می کنند شامل: زبان ژاپنی، ریاضیات، علوم، تعلیمات اجتماعی، موسیقی، کاردستی، تربیت بدنی، اقتصاد در خانه (یاد گرفتن آشپزی ساده و مهارت های خیاطی و دوزندگی).

در بیشتر مدارس ابتدایی آموزش زبان انگلیسی انجام می شود. از فناوری اطلاعات بیشتر برای بالا بردن سطح آموزش استفاده می شود. همچنین بیشتر مدارس به اینترنت دسترسی دارند. دانش آموزان همچنین هنرهای سنتی ژاپن مثل شودو (خطاطی) و هایکو (شعر) را یاد می گیرند. شودو از یک قلم و جوهر برای نوشتن کانجی و کانا در یک سبک هنری بهره می برد. (کانجی، حروفی هستند که در چندین کشور شرق آسیا استفاده می شود و هر کدام معنی خودشان را دارند. کانا حروف صدا داری هستند که از کانجی گرفته شده اند.) هایکو نوعی شعر است که از حدود 400 سال پیش در ژاپن وجود داشته است. آن نوشته ای کوتاه در 17 سیلاب است که به واحدهای پنج، هفت و پنج سیلابی تقسیم شده است. هایکو از اصطلاحاتی ساده برای برای رساندن احساسات عمیق به خوانندگان بهره می برد.

زندگی در مدرسه:

در مقطع ابتدایی کلاسها به گروه های کوچکی برای فعالیت های متعدد تقسیم می شوند. برای مثال، هر روز دانش آموزان به عنوان بخشی از آموزش شان، کلاس، تالار و حیاط مدرسه را تمیز می کنند.

در بسیاری از مدارس ابتدایی دانش آموزان با هم در کلاس ناهار می خورند و از غذاهای آماده شده توسط مدرسه لذت می برند. گروه های کوچک دانش آموزان بصورت نوبتی ناهار را برای همکلاسی هایشان سرو می کنند.

ناهارهای مدرسه سرشار از غذاهای سالم و مفید است و دانش آموزان همیشه منتظر وقت ناهار می مانند. در طول یک سال تحصیلی رویدادهای زیادی در مدرسه وجود دارد. از قبیل روزهای ورزش که دانش آموزان در چنین روزهایی در مسابقات طناب کشی، دوومیدانی و شنا با هم رقابت می کنند و از مکان های تاریخی و جشنواره های فرهنگی و هنری بازدید می کنند و نمایش اجرا می کنند.

دانش آموزان سال آخر سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برای چندین روز به شهرهایی مثل کیوتو و نارا که از نظر فرهنگی مهم هستند سفر می کنند. دربیشتر مدارس راهنمایی و دبیرستان ها دانش آموزان موظف به پوشیدن یونیفورم هستند. پسرها عموما ژاکت و شلوار و دخترها ژاکت ورزشی و دامن می پوشند.

فعالیت های گروهی:

تقریبا تمام دانش آموزان مقطع راهنمایی به انتخاب خودشان در فعالیت های گروهی فوق برنامه شرکت می کنند، از قبیل یک تیم ورزشی، یک گروه موسیقی یا هنری و یا یک گروه علمی. گروه های بیسبال در میان پسرها خیلی محبوب است. همچنین فوتبال در حال کسب محبوبیت بین آنهاست و برایشان لذت بخش است. در گروه جودو، بچه ها هنرهای رزمی سنتی را تمرین می کنند. جودو پسرها و دخترها را جذب خودش کرده است. دیگر ورزش های گروهی محبوب عبارتند از:

تنیس، بسکتبال، ژیمناستیک و والیبال. در هر رشته ورزشی، تعداد زیادی از بازی ها بین مدارس و در سطح منطقه ای انجام می شود. بنابراین دانش آموزان به اندازه کافی امکان رقابت کردن دارند. ضمنا در میان گروه های فرهنگی، گروهی که اخیرا بین مردم محبوبیت کسب کرده است، گروه GO  است.

GO  یک بازی تخته ای است که با سنگ های سیاه و سفید بازی می شود. بعد از انتشار کتابی بنام مانگا، که محتوای طنز دارد، تعداد بیشتری از دانش آموزان بازی GO  را انجام می دهند و از آن لذت می برند. انتخاب دیگر دانش آموزان گروه سرود و گروه های هنری است. گروه BRASS  و مراسم چای از جمله گروه های محبوب دیگر هستند.

این مقاله ترجمه و تلخیص شده از:

http://web-japan.org/kidsweb/explore/schools/index.html

مقطع ابتدایی در مدارس ژاپن
مقطع ابتدایی
مدارس ژاپن
زندگی در مدرسه
فعالیت های گروهی
مقاله
ترجمه و تلخیصطبقه بندی: مقالات خارجی ترجمه شده،
برچسب ها: مقطع ابتدایی در مدارس ژاپن، مقطع ابتدایی، مدارس ژاپن، زندگی در مدرسه، فعالیت های گروهی، مقاله، ترجمه و تلخیص،
تاریخ: یکشنبه 18 بهمن 1394 | نویسنده: | نظرات

.: