تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش - مطالب آبان 1394

 رویکردی نو در برنامه ی درسی

برنامه ی درسی جدیدی در برخی کشورهای غربی در دست بررسی است که در آن درس ها در یکدیگر ادغام شده و روزها یا هفته ها به آموزش یک درس اختصاص می یابد. این برنامه برای دانش آموزان یازده تا چهارده ساله، طراحی شده است.

به گزارش روزنامه ی تایمز، براساس این برنامه، معلمان درس های گوناگون به تدریس مشترک درس ها تشویق شده و مدت برنامه ی تدریس هر درس از نو تقسیم بندی خواهدشد.

هدف از طراحی این برنامه، جلب رضایت نوجوانان در سال های نخستین دوره ی متوسطه است. در برخی از کشورهای صنعتی از جمله انگلستان، نارسایی برنامه های درسی در سال های اول دوره ی دبیرستان یکی از علل ترک تحصیل در شانزده سالگی شمرده شده است. والترز، یکی از طراحان این برنامه به روزنامه ی تایمز گفته است: ما برای حل این مشکل، دگرگونی های اساسی در برنامه ی درسی ایجاد و به درس هایی که به نوجوانان آموخته می شود، بسنده نخواهیم کرد.

ما باید ارتباط بین درس ها را به دانش آموزان نشان دهیم؛ در این صورت آن ها درس را بهتر می فهمند. چنان چه دانش آموزان ارتباط بین درس های مدرسه و زندگی خارج از مدرسه را درک کنند، بیشتر به آموزش علاقه مند می شوند. برای مثال درس های علمی در مورد کالبدشکافی را دبیران علوم و تربیت بدنی به طور مشترک تدریس خواهندکرد تا دانش آموزان کار ماهیچه ها و مفصل های بدن انسان را بهتر درک کنند.

ادغام سایر دروس در یکدیگر نیز نتیجه ای مانند این خواهدداشت. برای مثال ادغام درس های زبان خارجی و امور مالی(یادگیری نحوه ی تبدیل ارزها به یکدیگر)، ادغام ریاضیات و تربیت بدنی(جمع آوری و دسته بندی رتبه ها و زمان ها) نتیجه ای مطلوب داشته است.

والترز در ادامه می گوید: آیا به نظر شما جالب نیست که معلم تربیت بدنی در کلاس تاریخ حضور یافته و ورزشکارانی را که در دوران های گذشته نمونه ی رهبری و خویشتن داری بوده اند به دانش آموزان نشان دهد؟ با این حال برخی درس ها باید جداگانه و به طور عمیق به دانش آموزان آموخته شود تا دانش آموزان در آن دروس از معلوماتی قوی و پایه ای برخوردار شوند.

فاطمه بزرگ سهرابی

مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورشطبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: دوشنبه 25 آبان 1394 | نویسنده: | نظرات

 پیشنهادهایی برای معلمان

 1. نظارت كامل بر رفتار و كردار دانش آموزان و ارشاد آنان به اصول و شیوه های تربیت اسلامی
 2. آماده كردن وسایل لازم برای تدریس در كلاس، با موضوعات مناسب درسی
 3. حضور به موقع در كلاس درس، تهیه‌ی طرح درس و اجرای برنامه های درسی و تدریس درس طبق برنامه و تقویم اجرایی
 4. ارزشیابی مستمر با تصحیح اوراق امتحانی و تسلیم ریزنمرات دانش آموزان به دفتر مدرسه
 5. مطالعه‌ی دائم در زمینه ی كارآفرین روش‌های تربیتی و علمی و شركت در كلاس‌های كارآموزی و بازآموزی
 6. دقت به وضع تحصیلی، اخلاقی، تربیتی و بهداشتی دانش آموزان
 7. مشورت با مشاوران، معلمان راهنما یا مربیان پرورشی، در جهت بالابردن پیشرفت تحصیلی دانش آموزان
 8. رسیدگی به حضور و غیاب دانش آموزان و ارائه‌ی گزارش به دفتر مدرسه
 9. شركت فعال در جلسات، شورای معلمان و شورای مدرسه با سایر همكاران و انجمن اولیا و مربیان واحد آموزشی
 10. رعایت موازین و شئون اسلامی، در اخلاق رفتار و گفتار
 11. آگاهی به مقررات آموزشی، انضباطی و اداری آموزشگاه‌ و كوشش در اجرای مقررات زیر نظر رئیس آموزشگاه

 گل‌محمد سرگلزائی- سیستان و بلوچستان – منطقه‌ی میانكنگی

مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش
طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: دوشنبه 25 آبان 1394 | نویسنده: | نظرات

پیشنهادهایی در خصوص كتابخانه های مدارس

كتابداران به این دلیل كه معمولاً مازاد می باشند و اجباراً در سمت كتابداری مشغول انجام وظیفه می شوند و به دلیل عدم اطلاع كافی از نحوه كتابداری، ثبت كتب به روش دیوئی و غیره، به یك دوره آموزشی كوتاه مدت در ابتدای سال تحصیلی جهت آگاهی از نحوه ی كتابداری نیازمندند تا آنها اطلاعات نسبی را كسب نموده و در ادامه، دوره های بلند مدت آموزش حضوری و غیرحضوری برای آنها گذاشته شود تا با اطلاعات كافی و وافی انجام وظیفه نمایند.

با مطالعه ی كتب مختلف توسط دانش آموزان و اینكه یك كتاب ممكن است در افكار آنان خللی وارد سازد و یا تغذیه فكری نامناسبی برای دانش آموزان باشد، بررسی كتب و یا آشنایی با نویسندگان می تواند راهنمای مؤثری جهت انتخاب كتاب برای كتابخانه مدارس باشد و این میسر نمی شود؛ مگر با داشتن سرگروه برای كتابداران و گذاشتن جلسات برای آنها و بحث و بررسی در زمینه ی كتاب و كتابخوانی تا بتوان با شناخت نویسندگان، كُتُبی با محتوای مفید جهت كتابخانه ها تهیه و بدین وسیله اطلاعات علمی، اعتقادی، سیاسی و ... دانش آموزان تقویت شود.

تعدادی از كتابداران (آموزشی) با علاقه و جدیت به انجام وظیفه در این پست مبادرت می ورزند؛ ولی اكثر آنها از كسر حقوق و یا مزایای پست های آموزشی كه شامل این پست نمی شود (از قبیل محسوب نشدن سابقه ی آموزشی، 6 روز كار در هفته و ...) اطلاعات كافی ندارند و پس از كسب اطلاع در پایان سال، حاضر به ادامه ی كار نمی باشند و بعد از یك سال كسب تجربه در این سمت، اجباراً این پست را ترك می نمایند.

در این مورد با توجه به كمبود كتابدار پیشنهاد می شود، حقوق و مزایای این سمت نیز مانند سنوات آموزشی محسوب گردد تا كتابداران علاقه مند، پس از یك سال تلاش و كسب تجربه در این سمت، مجبور به ترك این پست نشوند و با علاقه مندی به كار خود ادامه دهند.مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش
طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: دوشنبه 25 آبان 1394 | نویسنده: | نظرات

بهداشت روانی

آموزش و پرورش و به عبارت دیگر مدرسه یك نظام صد در صد انسانی است كه عامل انسانی هیچ سازمانی به اندازه مدرسه قوی نمی باشد. كار اصلی مدرسه انسان سازی است و انسان سازی در دو بعد جسم و روح با روان معنا دارد. حفظ سلامت یا بهداشت روانی شاگردان كار مهم مدرسه است.

هر جامعه از مدارس خود انتظار دارد كه افرادی با شخصیت، متعادل، سازگار، با عاطفه، اجتماعی، با اعتماد به نفس، مسوولیت پذیر، منطقی و عادل بار آورد.

مدرسه باید بتواند انسان های سالمی تربیت  كند كه به قول گیتر برگ، شاگردان به عنوان اعضای جامعه بتوانند بر خود و محیط خود با مهارت تسلط داشته باشند و سه فضای اساسی زندگی یعنی عشق، كار و تفریح را به درستی و به طور منطقی هدایت كنند.

اهداف بهداشت روانی:

هدف اصلی بهداشت روانی تامین سلامت فكر و روان افراد جامعه است. برای رسیدن به این هدف احتیاج به نیروی انسانی فعال و كاردان، همكاری سازمان های دولتی، برنامه ریزی، بودجه برای ایجاد و گسترش سازمان های روان پزشكی و بالاخره بهداشت همگانی در سطح جامعه داریم: به طور خلاصه و فهرست وار بهداشت روانی دارای چهار هدف عمده می باشد:

1-   خدماتی: به جهت تامین سلامت فكر و روان افراد جامعه، پیشگیری از ابتلا به بیماری های روانی، درمان سریع كمك  های مشورتی، به افرادی كه دچار مشكلات روانی، اجتماعی و خانوادگی شده اند.

2-   آموزشی: جهت آشنا ساختن مردم جهت همكاری و استفاده از سرویس های موجود در صورت مواجه شدن با استرس ها و مشكلات روانی

3-   پژوهشی: تحقیق درباره علل، نحوه درمان و پیشگیری از بیماری های روانی، عقب ماندگی های ذهنی، اعتیاد و انحرافات مانند پژوهش در مدارس، دانشگاه ها و سربازخانه ها و نظایر آنها.

4-   ایجاد و گسترش مراكز جامع روان پزشكی منطقه ای، مراكز كودكان استثنایی، مراكز مسمومین و مصدومین جهت بالا بردن سطح آگاهی  مردم به وسیله رسانه های گروهی.

نقش مربیان در بهداشت روانی:

معلمان بعد از اولیا نقش مهمی در تامین بهداشت روانی شاگردان دارند و بر اعتماد به نفس و خود پنداری و چگونگی روابط آنها با دیگران تاثیر دارند. مهم ترین شرط معلم خوب از لحاظ بهداشت روانی این است كه با او كمال صمیمیت و خلوص نیت، كودكان را دوست بدارد و از رفتار آنان آ‍زرده نگردد، بلكه با صبر و حوصله و خوشرویی سعی كند به عمق و مشكلات كودكان پی ببرد و در حل مسائل تا حد ممكن بكوشد. همچنین مدیران آموزشی باید نسبت به تأمین نیازهای كودكان و نوجوانان كه در مدرسه آنها به تحصیل اشتغال دارند حساسیت نشان دهند. برای این كار در درجه اول باید ویژگی های نیازی افراد را در دوره های نسبی بشناسند و در مرحله بعد زمینه های تأمین آنها را فراهم سازند.

منبع:

-     نوابی نژاد، شكوه، رفتارهای بهنجار و ناهنجار كودكان و نوجوانان و راه های پیشگیری و درمان ناهنجاری ها، چاپ: آرین، زمستان 1383.

-     روانشناسی عمومی، تالیف، اسپنسرا. راتوس، ترجمه حمزه گنجی، ناشر: موسسه نشر و ویرایش، چاپ: دوم، بهار 1387.

فاطمه سلطانیمقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش


طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: جمعه 15 آبان 1394 | نویسنده: | نظرات

بكارگیری آی تی در بهبود كیفیت آموزش

تعلیم و تربیت انسان های فردا وظیفه ی اصلی آموزش و پرورش هر كشور است.

 دانش و فناوری های پیشرفته و روابط نو و پیچیده  ی بین المللی چهره زندگی تمدن بشری را هر روز دستخوش تغییرات جدیدی می كند در این میان جوامعی كه نتوانند خود را با دگرگونی ها و تغییرات هماهنگ كنند و توانایی انطباق با آنها را نداشته باشند صدمات جبران ناپذیری خواهند دید كه جامعه ایران نیز از این امر مستثنی نیست.

امكانات مراكز ICT در مدارس توسط آموزش و پرورش كه با مشاركت و همكاری های شركت های خصوصی و دولتی رایانه بایستی در مدارس ایجاد گردد و آموزش و پرورش به تنهایی از عهده ی هزینه های فوق بر نمی آید. با ایجاد ICT در مدارس دانش معلمان به روز شده و دانش آموزان برای عقب نماندن از سیر تحولات دنیا علاوه بر آشنایی با اینترنت با استفاده از نرم افزارهای آموزشی در برخی از دروس آموزش های لازم را زیر نظر معلمان فرا می گیرند و مجهز كردن مدارس به سیستم رایانه و شبكه ی اینترنت مدیران مدارس را قادر خواهد نمود كه به بهره ور كردن اوقات آموزشی مدارس كم كرده و به بهترین استفاده از ساعات دوره تحصیلی را به كار برند.

اگر این شرایط در مدارس فراهم گردد انگیزه  ی عالی در كادر آموزشی مدرسه ایجاد شده از معطلی و طولانی شدن آموزش كه باعث ایجاد فرسودگی روحی و جسمی در دانش آموزان می شود جلوگیری می كند و ضمناً دقت در اجرای برنامه های آموزشی مفید هزینه ی آموزشی را متناسب و بهره ور خواهد كرد.

شركت معلمان پیش از خدمت و استخدام در كلاس های  كارآموزی كه تشكیل كلاس ها توسط مراكز دانشگاه ها  و تربیت معلم به صورت دوره ی كارآموزی 2 تا 4 هفته در ترم آخر دانشگاه ها صورت می گیرد. این مراكز با رویارویی با چالش های آموزش فناوری اطلاعات و ارتباطات تلاش های فراواین را برای تقویت و توانایی ها و قابلیت های دانشجویان خود در امر آموزش انجام بدهند. در برنامه ی آموزشی پیش از استخدام معملان بایستی درگروه مبانی رایانه، برنامه نویسی و استفاده از نرم  افزارهای آموزشی و برنامه های شبكه اینترنت برنامه ریزی لازم صورت گیرد تا معلمان بعد از استخدام و شروع تدریس در كلاسهای درس آموخته های خودشان را ارائه دهند ادغام ICT در برنام های كلاس درس به عنوان واحد درسی توسط صاحب نظران تعلیم و تربیت طرح ریزی شده و می تواند در برنامه تدریس اثرات یادگیری را افزایش داده و قابلیت تفكر دانش فراگیران را به سطح بالایی برساند.

آموزش فناوری اطلاعات و ارتباطات رمز اساسی موفقیت آموزش های فنی در دنیای آینده خواهد بود. تركیب فعالیت عملی و فكری (یعنی تلفیق فكر و دست) باعث یادگیری آموزشی توأم با فعالیت های ذهنی مانند نوآوری و خلاقیت می شود و باعث تعمق یادگیری می گردد.

منابع و ماخذ:

روزنامه های جام جم

آقای امیر صالحی طالقانی ، مولف، اینترنت برای معلمان

مهندس كیوان سالمی فیه، مترجم، اینترنت آسان

فاطمه فرزانه، مترجم، جستجو در اینترنت

كتابچه راهنما جشنواره ی روشهای فعال یاددهی ـ یادگیری مبتنی بر IT دوره متوسطه دفتر برنامه ریزی و تالیف كتب درسی

رقیه اصغری پور - آدر شهرمقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش
طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: جمعه 15 آبان 1394 | نویسنده: | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2


.: