تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش - مطالب فروردین 1395

ویژگی های مدرسه با نشاط

یك مدرسه با نشاط باید ویژگیهایی داشته باشد که دانشآموزان را به مدرسه علاقهمند كند و سبب پیشرفت تحصیلی دانشآموزان شود. برای رسیدن به این امر دانشآموزان باید در کارهای مدرسه نقش داشته باشند و از استعداد و تواناییها و همکاری دانشآموزان بهره گرفته شود.
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات مدیریتی آموزش و پرورش،
برچسب ها: ویژگی های مدرسه با نشاط، ویژگیهای مدرسه با نشاط، ویژگی مدرسه با نشاط، مدرسه با نشاط، یادگیری دانش‌آموزان، محیط مدرسه، مدیر مدرسه،
تاریخ: دوشنبه 16 فروردین 1395 | نویسنده: | نظرات

ضرورت بهداشت محیط مدرسه

تعلیم و تربیت در محیطی آماده، ایمن و پرنشاط با استفاده از بالاترین میزان مراقبت های بهداشتی و بهره مندی از وجود معلمان، مربیان و مسئولانی سالم، از حقوق اولیه ی دانش آموزانی است كه فعالیت و هدف آن ها تحصیل و كسب معرفت است. دانش آموزان از توانایی و فرصت كافی برای تامین و رفع نیازمندی های آموزشی، تربیتی و بهداشتی خود برخوردار نیستند، از این رو یكی از مهم ترین عواملی كه بهداشت و سلامت دانش آموزان را در مواجهه با بروز حوادث احتمالی در طول دوران تحصیل تضمین می كند وجود فضا و محیط ایمن و با نشاط آموزشی است؛ یعنی برخورداری  از یك مدرسه ی سالم و بهداشتی.


ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: ضرورت بهداشت محیط مدرسه، ضرورت بهداشت، محیط مدرسه، بهداشت محیط مدرسه، بهداشت محیط، بهداشت مدرسه، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: دوشنبه 16 فروردین 1395 | نویسنده: | نظرات

نگاهی به روش های تربیتی حضرت زهرا (س)

نامگذاری

 اسلام یكی از ابتدایی ترین مراحل پرورش و اثرگذاری در روح كودك را نامگذاری دانسته، زیرا اولین چیزی كه در فهم لطیف و حساس كودك راه پیدا می كند، نام و شهرت اوست. حضرت زهرا با هم فكری و همكاری پیامبر(ص) و علی(ع) زیباترین نامها را برای فرزندان خود انتخاب نمود.
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات دینی و مذهبی،
برچسب ها: نگاهی به روش های تربیتی حضرت زهرا (س)، روش های تربیتی حضرت زهرا (س)، نگاهی به روش های تربیتی حضرت زهرا، روش های تربیتی حضرت زهرا، روش های تربیتی، حضرت زهرا، روشهای تربیتی حضرت زهرا،
تاریخ: سه شنبه 3 فروردین 1395 | نویسنده: | نظرات

نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه ی اول ابتدایی

طبق تعریف روشن روش در مقابل واژه ی لاتینی (مِتُد) method  به كار رفته و واژه ی مَتَد در فرهنگ فارسی معین و فرهنگ انگلیسی به فارسی آریان پور به روش، شیوه، راه، طریقه، طرز و اسلوب معنی شده به طور كلّی (راه انجام دادن هر كاری) را روش گویند. روش تدریس نیز عبارت از، راه منظم، با قاعده و منطقی برای ارائه درس می باشد. اگر ما به فارسی كلاس اول در سال های قبل از كتاب جدید، بخوانیم و بنویسیم، بنگریم این روش، روش استقرایی یعنی روشی كه از جزئیات به كلیات می رسیدیم، یعنی دانش آموزان ابتدا اجزای كلمه را یاد می گرفتند، پس به كلّ كلمه می رسیدند یعنی دانش آموز در پایه ی اول ابتدا با بخش كردن سپس با تركیب حروف یاد گرفته شده كلمه  ای می خواند و می نوشت، یعنی مطابق حیطه شناختی كه شامل دانستن، فهمیدن، به كار بردن، تجزیه و تحلیل (یا همان بخش كردن) می رسید، از مزایای این روش این است كه: دانش آموز خیلی زودتر و پس از چند ماه آن چه را آموخته بود، می خواند و می نوشت.

حال در كتاب جدید بخوانیم و بنویسیم پایه اوّل، كه از روش قیاسی (یعنی از كل به جزء) می رسد كه اگر كتاب جدید را بررسی كنیم دانش آموز ابتدا كل كلمه را یاد می گیرد. سپس به جزئیات پی می برد، درست است كه كتاب جدید بخوانیم و بنویسیم اول ابتدایی محاسنی دارد از جمله مطالب كتاب گسترده شده و اطلاعات دانش آموزان را در زبان آموزی زیاد می كند، ولی معایب این كتاب از محاسن آن بیش تر است از جمله این كه:

1-  یادگیری برای دانش آموزان مشكل است.

2-  برای كلاس های چند پایه ی روستایی خیلی وقت گیر است، یعنی آموزگار چند پایه با توجه تقسیم وقت نمی تواند به اهداف كتاب برسد.

3-  اولیا دانش آموزان را دچار سر در گمی در كمك به فرزندان خود كرده.

4- اگر دانش آموزان چند روز از كتاب دور باشند، یعنی تعطیلات چند روزه مخصوصاً در عید نوروز دچار فراموشی بیش تر مطالب می شوند.

5- حتی معلمی كه دوره این كتاب را دیده، اگر نظرسنجی شود دچار ناامیدی در كارش می شود.

6- معلم كلاس اول باید وقت دروس دیگر را به علت گسترده بودن كتاب و مطالب زیاد دروس آخر و غلط بودن روش تدریس كتاب، یعنی از (كلّ به جزء) دچار ناامیدی در كارش می شود.

7- اگر از معلمین كلاس دوم پرسیده شود، می بینم كه دانش آموزان كه از پایه اول به دوم آمده حتی تا چند ماه از سال، باید تمرین حروف الفبا و ساختن و خواندن و نوشتن كتاب فارسی اول مرور كنند.نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه ی اول ابتدایی
نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه ی اول ابتدایی
نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» اول ابتدایی
نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه اول ابتدایی
نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه اول ابتدایی
نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» اول ابتدایی
نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه اول دبستانطبقه بندی: مقالات درسی و آموزشی،
برچسب ها: نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه ی اول ابتدایی، نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه ی اول ابتدایی، نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» اول ابتدایی، نگاهی اجمالی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه اول ابتدایی، نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه اول ابتدایی، نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» اول ابتدایی، نگاهی به كتاب «بخوانیم و بنویسیم» پایه اول دبستان،
تاریخ: سه شنبه 3 فروردین 1395 | نویسنده: | نظرات

خانواده و مسائل مدرسه ای دانش آموزان

مسأله تربیت، مسأله حیات و زندگی ملت هاست. بنای آن در خانواده آغاز می شود و در جامعه و مدرسه تكمیل می گردد. فقر تربیت، یكی از مشكلات مدرسه و خانواده است كه به مسأله تزكیه كمتر از تعلیم بها داده می شود و در كارنامه درسی نمراتی در جنبه دروس مربوط به علوم و مهارت ها دیده می شود ولی در پاكی و تزكیه و سازندگی اثری در آن دیده نمی شود.
ادامه مطلب

طبقه بندی: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش،
برچسب ها: مقالات نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقالات نگاه آموزش و پرورش، مقالات آموزش و پرورش، مقالات معلمان نشریه نگاه آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاهی به رویدادهای آموزش و پرورش، مقاله های منتشر شده معلمان در نشریه نگاه آموزش و پرورش،
تاریخ: سه شنبه 3 فروردین 1395 | نویسنده: | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2


.: